Zde bych chtěl přinést nějaké mé stavební postupy, které používám a které možná nejsou úplně tradiční.
Modely nejen automobilů
Stránky o mé modelářské tvorbě a tvorbě přátel, jejichž práce mne zaujala a vážím si jí.
Kalendář
Novinky
Statistika
Kontakt
Jak to dělám já
Vyrobil jsem několik stromků z přírodního materiálu. Základem jsou malé větvičky a hustá forma uschlého asparágu. Z obou materiálů vybereme kousky - suché větve a olistěné, svážeme tenkým drátkem z trafa a místo svázání ( kmen) přetřeme tmelem a necháme zaschnout. Kmen pak nabarvíme odpovídající barvou.
Takto získáme podzimní stromy. Koruny zafixujeme lakem na vlasy.
Můžeme též udělat stromky s "molitanovým listím". Jemný molitan na vláčky použijema tak, že přestříkáme stromek lakem a uhned jej namočíme do molitanové drti. Oklepeme kousky, co se nepřilepily a znovu zalakujeme.
Občas je potřeba na modelu dodělat nějaká menší okna do rámů - např. přední větrací.
Potřebný materiál : průhledná lepící páska, lesklý bezbarvý lak, žiletka
Postup : lepící pásku nalepím zevnitř vozu na rám, oříznu žiletkou a na lepící plochu nanesu bezbarvý lak.
Toto je můj postup, jak udělat dřevěný nátěr.
Potřebuji : matná písková agama, vodovka, lak na vlasy.
Postup : plochu natřu Agamou, nechám proschnout, pak výsledek přetřu hnědou či černou vodovkou, nechám proschnout a pokud je výsledek dobrý zalakuji.
Pokud ne, setřu vodovku vlhkým hadrem a aplikuji znovu.
Vyzkoušel jsem novou metodu na výrobu dlažby podobné mramoru a docela to funguje.
Potřebný materiál - plastová destička, rydlo ( v mém případě velmi malý šroubováček), vodová barva, smirkový papír zrnitost cca 100, barevný patinátor ( v mém případě černý, ale pro různé druhy mramorů by se dal použít i jiný), smirkový papír zrnitosti cca 500, lak na vlasy.
Postup
- nejprve jsem na desku naznačil panely ( dlaždice). Spáry jsem napustil černou vodovkou.
-celou desku jsem nepravidelnými tahy poškrábal hrubým smirkem
- nasypal jsem trochu patinátoru a jemným smirkem ho roztahal po desce a "brousil" tak dlouho, až to začalo vypadat jako "mramor" či chcete-li leštěná kamenná deska.
- na závěr jsem desku přestříkl lakem na vlasy
K dioramce jsem potřeboval pouliční lampy v měřítku 1:72.
Pro jejich výrobu jsem použil následující postup :
Potřebujeme :
odpovídající kus izolovaného drátu dvou průměrů, nýtky používané v oděvnictví - lze koupit ve Švadlence, kousek průhledného kulatého rámečku z plastikové stavebnice.
Postup :
1. odstříhneme a odizolujeme odpovídající kus drátu
2. Vytvarujeme tvar lampy a na stojku postupně navlékneme kus tenší a pak silnější izolace.
3.Z kusu čirého rámečku vytvarujeme "žárovku" a tu vlepíme do nýtku .
4. Lampu přilepíme ke stojce a vše natřeme odpovídající barvou.
Jeden můj nápad , jak vyrobit barieru z pneumatik v měřítku 1:43.
Výroba je jednoduchá, potřebujeme černou barvu, žiletku a to hlavní - tužku s gumovou "protiskluzovou " trubičkou . Ta se dá koupit v supermarketech a některých Papírnictví.
Postup je jednochuchý . žiletkou nařežeme potřebnou výšku a natřeme na černo. lepíme na podložku vteřinovým lepidlem.
Existují dvě možnosti , buď použít modelářské sériově vyráběné listí, nebo najít přírodní materiál.
Vydal jsem se druhou cestou. Jako listí používám cosi, co se nachází pod břízou. Jsou to nejspíš rozpadlé květy břízy. Vypadá to jako list a dokonce lze najít různé velikosti.
Největší práce je s přebíráním. Když mám přebráno, "listy" mohu aplikovat na model pomocí Herkulesu, nebo je barvím pomocí obyčejných vodovek na zeleno, žluto, červeno a lepím po zaschnutí.
Ideální velikost je pro měřítko 1:18, dají se ale použít i pro měřítka menší - až do velikosti 1:43.
Tento netradiční postup na výrobu modelářské trávy jsem kdysi použil a posléze používal vylepšenou verzi s nápady Pavla Zelenského.
Co potřebujeme :
speciální přízi zvanou Chemlon - k dostání ve Švadlence
svíčku, nůžky, kovovou trubičku ( třeba versatilku), kus hnědé látky ( není podmínkou), ostrý hřeben.
Na podložku si nalepím kus látky ( to je podmínkou, chemlon na jiném povrchu nedrží).
Dvě vlákna protáhnu trubičkou, konec nahřeji nad svíčkou, až se začne tavit a rychle přilepím na podložku. Odstříhnu odpovídající velikost a pokračuji dalším trsem. Po dokončení trávu rozčešu hřebenem. Lze jí též použít na jednotlivé trsy. Chemlon se vyrábí v různých barvách, takže tímto materiálem lze udělat zelenou louku, ale i uschlé trsy.
Pro diorama lze s výhodou použít některé přírodní materiály.
Pro posyp běžně používám různé druhy zemin, prachu, písku, cementu, vždy přeseté na jemném sítku.
Pro nízký porost se dá použít mech, usušené rostliny se dají použít buď jako samostatný prvek, nebo jako základ. Já například použil bodláky, které jsem potřel Herkulesem a následně obalil v zeleném posypu.
U modelů větších měřítek používám rozpadlé březové jehnědy jako listí.
Velmi zajímavě na modelu vypadá uschlý asparágus, ze kterého lze jednotlivé větvičky použít k modelům všech měřítek !
Drátěná kola u automobilů, to je problém. Ve vetšině případů se vyrábí pouze jako výlisek, který je pochromovaný. Nevypadá to moc dobře.
Výlisek upravuji takto : navlhčím lehce štětec do dětského oleje, na špičku naberu černý patinátor či nastrouhanou křídu a celý střed kola tím začerním. Nechám chvilku zavadnout a pak pomocí vatované tyčinky disk přetřu. Patinátor z vastouplých " drátů" se setře, ale v místech prohlubní zůstane.
Občas se mi stane, že na něco potřebuji novou kabinku. Dělám to takto : Z kousku tvrdého dřeva si vytvořím kopyto nepatrně menší než potřebná kabina. Nad zdrojem sálavého tepla - elektický vařič , nahřeji kus acetátové folie a tu přetáhnu přes kopyto. nechám vychladnout a žiletkou obříznu. Následně s tím pracuji jako se sériovou kabinou. Zde je pár takovýchto výtvorů :
Pokud chci na modelu udělat koženkové sedačky, používám dvojí metodu.
Základem je natření sedaček odpovídající akrylovou, matnou barvou. Tu nechám dostatečně proschnout.
Na čisté sedačky poté aplikuji vodovou barvu odpovídajícího odstínu, tak, aby byla rovnoměrně rozetřená po celé ploše a po jejím zaschnutí přestříknu lakem.
U používaného potahu rovněž natřu základ akrylovou barvou. Na ní ale aplikuji vodovku odpovídající barvy tak, že občas přidám tmavší barvu. Nechám zaschnout a následně přetírám štětcem . Používám hodně zředěný polomatný lak, a velmi nepatrnou příměsí černé či tmavě hnědé barvy. Je logické, že tahy štětcem vedu po švech, nikoliv přes ně.
Rez vyrábím několika způsoby, záleží, jak hluboká má být.
Lehce orezlé díky - stékající rezavá voda
Tu dělám velmi jednoduše pomocí obyčejné hnědé vodovky, místo natřu hustší vodovkou a nechám proschnout. pokud je to slabé, opakuji postup vícekrát.
Základní, mělká rez
Základní rez dělám tak, že zdrsním povrch a opět na něj aplikuji, tentokráte tupováním hustou vodovou barvu.
Střední rez
Povrch zdrsním, případně do něj udělám bruskou prohlubně a pak místo budoucí rzi natřu hustou temperovou barvou. Po jejím zavadnutí, když není ještě suchá na ní nanesu trochu patinátoru odpovídající barvy, nejlépe se mi osvědčil odstín Cihla.
Extrémně hluboká rez
Ta se vyrábí kombinací hlubokých prohlubní až probroušení modelu, nanesením tmavě hnědé neředěné temperové barvy a jejím natupováním za mokra. Po roztažení barvy do odpovídajícího tvaru na ní sypu patinátor + na hrubém smirku nastrouhanou světle hnědou či oranžovou křídu. Pokud chci udělat i rez, která se již odlopuje, po přetupování, aby se prášek přichytil suším barvu horkým fénem.
Výsledek pak přestříknu lakem na vlasy, je lepší než lak ve spreji, neboť výsledek není lesklý.
Vodu na modelu jze dělat různým způsobem. Mě se osvědčil jednoduchý postup na pracnost, výrobu i dostupnost. Na vodu používám gel z gelových svíček..
Výroba potůčku :
Do podložky, nejednodušeji z polystyrenu vydlabu koryto budoucího potůčku, nabarvím hnědou barvou, nalepím pískový posyp, případně přidám nějaké kamení. Pokud chci "tekoucí vodu " postupně nalévám gel , do gelu je možné přidat i vlákna vaty, bude to vypadat jako bublinky pod hladinou. Rozstříknutou vodu od projíždějícího auta, vodopád , peřeje či mořské vlny vyrábím z vaty potažené lakem ve spreji.
Hlubší voda
Připravím si dno, které nabarvím směsí velmi tmavých barev - modrá, želená, šedá, černá.
Okolo místa, kde bude voda vyrobím zátaras a pak do něj naliji tmavý zelený či modrý gel.
Vodu ze stříkající hadice je možno vyrobit tak, že ze zvonkového drátku stáhnu hadičku a místo drátu do ní osadím kousek vlasce či optického vlákna.
Na většinu automobilů jsem si začal dělat vlastní obtisky.
Co je k tomu potřeba :
PC, internet, tiskárna, obtiskový papír, krycí akrylový lak ve spreji.
Jak na to :
Potřebuji na model umístit například logo AUDI. Otevřu si internet, v mém případě google-obrázky a zadám audi logo. Z nabídky obrázků si vyberu to, co potřebuji a uložím do PC.
Obrázek si otevřu v programu na úpravu fotografií a maximálně jej oříznu.
Otevřu si program word a jako první nastavím velikost papíru. Používám obtiskový papír od APC, ten není ve velikosti A4. ale letter, takže nastavím požadovaný rozměr.
Kliknu na vložit obrázek, najdu logo a vložím jej.Následně na něj kliknu.
V záložce Formát najdu obrázek a otevřu si nové okno.
V záložce Pozice označím před textem, abych s ním mohl pohybovat po papíře.
Opět kliknu na Formát, nové okno a vyberu záložku velikost. Zde upravím velikost obrázku, podle potřeby.
Stejným způsobem postupuji s dalšími logy, ale i texty, které píši ve Wordartu.
Dekály si skládám podle potřeby, dokud nemám vše, co potřebuji.
Následně vytisknu ( mám inkoustovou tiskárnu) a to tak, že ve vlastnostech si nastavím nejlepší kvalitu tisku a tisk na fotopapír.
Po vytištění nechám papír tak hodinu schnout, pak dekály zalakuji bezvarvým lakem. Tato část musí být provedena kvalitně, jinak se dekály po styku s vodou budou rozpíjet !
Dekály doma je možno tvořit s určitým omezením.
Existují dva druhy papíru - s průhledným podkladem - používá se na tisk černých , ale i barevných obtisků, které budou umístěny na bílou, nebo velmi světlou barevnou plochu.
Papír s bílým podkladem se používá na tisk dekálů, které budou umístěny na tmavé plochy.
Problémem je skutečnost, že klasická tiskárna neumí tisknout bílou barvou. Zde se postupuje následovně :
Na stránce wordu si otevřu automatické tvary a do okna, které se objeví vložím požadovaný tvar z nabídky. Například obdélník. Kliknu na něj a vyberu barvu výplně, kerou požaduji .
Následně ve wordartu napíši požadovaná text, který vložím do barevného obdélníku a vyberu si barvu textu. Poté je třeba kliknout na růžek obrázku tak, aby při vybrání záložky Formát se tam objevil název kreslící plátno. Pokud ano, pokračuji jako s úpravou obrázku, ale s tím rozdílem, že vše, co je uvnitř plátna, tedy obdélník i text, se mi budou upravovat společně, jako by to byl jeden obrázek. Takto se dají dělat například startovní čísla.
Ztvárnění zimy na modelu je možno tvořit několika metodami. Mě se osvědčily následující materiály. Pro sníh používám bílý akrylový tmel. Ten je po zaschnutí pružný a pololesklý. Navíc se dá docela dobře patinovat pro znázornění ušpinění sněhu. Pro model Audi S1 jsem chtěl vyzkoušet něco jiného, tak jsem zmrzlý sníh vytvožil posypem akrylu obyčejnou solí.
Mráz v pohodě vytvoří bílá barva ve stříkací pistoli, nebo bílý patinátor.
Rampouchy vytažené z čirých rámečků taká nevypadají nejhůře.
Vyvýšený povrch prakticky vždy tvořím z polystyrenového základu.
Pískovcovou skálu udělám tak, že na povrch nechám z dálky působit plamen svíčky . Polystyren natřu pískovou barvou a po zaschnutí přilepím pomocí Herkulesu přesetý písek.
Skálu ze zvětralé lávy jsem udělal tak, že jsem povrch polystyrenu doslova spálil plamenem. Výsledek jsem natřel základní šedou barvou a po zaschnutí aplikoval černý, šedý a hnědý patinátor.
Další skálu jsem vyrobil z polystyrenu, na který jsem špachtlí nanášel modelářskou hlínu. Po zaschnutí jsem jí natřel světlou šedou barvou a na ní aplikoval bílý patinátor.
Terén se dá vytvářet různým způsobem, záleží na členitosti.
Pokud je podložka vcelku rovná, vytvořím jí takto :
1. Uříznu patřičný kus plastu.
2. Natřu ho nějakou tmavou, nejlépe hnědou barvou.
3. Po zaschnutí použiji některou z následujících metod :
natřu lepidlem a aplikuji posyp, natřu akrylovým tmelem, vytvaruji a nechám zaschnout, použiji tmel a na něj posyp, podložku natřu naředěnou hrnčířskou hlínou a použiji posyp.
4. Doplním další části terénu - trávu, keříky, patníky atd.
5. Nakonec po zaschnutí vše přestříknu lakem na vlasy.
Používám přírodní posypové materiály - písek, hlína, piliny. Velmi udeální posyp je špína ze stavby, sklepa atd.
Pod modely používám jak silniční profil, tak nezpevněné cesty, sníh atd.
Silnici vytvářím následujícím způsobem.
1. Vyberu si patřičnou podložku, ve většině případů je to kus plastové desky.
2. Pomocí frézky do plastu vytvořím nepravidelné prohlubně, co budou tvořit výtluky, nebo pomocí malého šroubováčku nareju spoje panelky.
3. Desku natřu nějakou šedou barvou, kvalita nátěru může být i dost bídná.
4. Výtluky či spáry natřu černou vodovkou, následně přetřu ředěnou černou vodovkou celou desku a vše nechám zaschnout.
5. Na povrch aplikuji za sucha patinátor - řerný, čedá, hnědý či býlý a to je vše.